Tegevjuht Aivo

Aivo Saar – tegevjuht

„Vabanduste asemel tasub otsida lahendusi, nii saavad asjad tehtud. Sellise suhtumisega olen alati olnud,“ sõnastab Romec Metall OÜ omanik Aivo Saar oma eluvaadet. Tegu on mehega, kelle sitkus ning järeleandmatus võivad paljuski pärit olla trekisõidust, mida nooruspõlves harrastatud sai. Neli aastat rattasporti viisid Aivo ka Eesti noorte koondise ridadesse, mis näitab selgelt, et tugeva tahte korral saadab pingutusi edu. „Trekis on strateegia väga oluline ja ka see on kindlasti minu mõtteviisi kujundanud,“ lisab Aivo. Kuigi ratturi karjäär sai õnnetu juhtumi tõttu järsu lõpu, andis see Aivole siiski väärtusliku õppetunni. Nimelt, et miski siin elus ei ole igavene ning oluline on see, kuidas keerukatest olukordadest väljud.

Aivo on terve elu olnud töökas ning ambitsioonikas. Peale Põltsamaa Keskkooli lõpetamist teadis ta, et soovib tööle minna ning aasta hiljem suunduski ta venna ning sõpradega Venemaale ohvitseride küla ehitusele abitööliseks. Hiljem Eestisse naastes jätkas ta Tallinnas ehitustöödel siseviimistlust ning maalritöid tehes. Esmane kokkupuude metallitöödega oli aga hoopis 1995. aastal, mil sõber kutsus Aivo soomlastele abiks Laeva Meiereid ehitama (tänaseks tuntud kui Valio Meierei). Avatud mõttelaadiga mees arvas, et proovima peab ning võttis pakkumise vastu. Töötingimused olid praegusega võrreldes muidugi askeetlikumad. Edasi-tagasi liikumine Eesti ning Soome vahet tähendas tihti lisaks laevale ka kõikvõimalike muude transpordivahendite kasutamist. Aivo meenutab muheledes, kuidas ka jalgsi sai pikki vahemaid läbitud nii, et kogu elu oli kotiga seljas kaasas. Soome tööandja oli Aivo tööga äärmiselt rahul ning aastal 2001 käis mees ka juhtkonnale välja idee luua ettevõttele Eesti filiaal. Tundus, et ideel võiks olla jumet ning seepeale suundus Aivo Mainori Majanduskooli õpingutele ammutamaks teadmisi, mis võiksid filiaali avamisel kasuks tulla. Aasta hiljem aga otsustas juhtkond selle plaani maha kanda ning see saigi Aivole tõukeks oma ettevõtte loomisel: „Ma mäletan seda trotsi, mis minus tekkis. Nii palju aega ja energiat oli panustatud. Otsustasin siis ohjad enda kätte võtta ja oma ettevõtte luua. Tuttavad naersid ka, et kui ise ettevõtte lood, ei hakka sa kunagi Eestis nii palju teenima kui Soomes. See lisas aga veelgi õli tulle,“ naerab Aivo. Koolis õpingute käigus valmis ka äriplaan ning õemeest Tartus külastades juhtus Aivo kokku Valio Eesti tehnikajuhi asetäitjaga, kes oli plaanist kuulnud ning kutsus ta koostöö eesmärgil nõupidamisele. Peale seda liikusid asjad juba väga kiiresti, sest esmalt olid vaja uuele loodavale ettevõttele soetada seadmed ning seda ka Aivo laenu toel tegi. Teemantpuuri ostmisel sai ta juba ka EAS-lt toetuse, kuigi sealsed ametnikud ei olnud finantsplaani vaadates töömahtude osas kuigi optimistlikud. Ninanipsuks neile kahekordistas Aivo kahe aasta jooksul prognoositu. 2004. aastal saigi Romec Metall OÜ asutatud. Märkimisväärne on ka see, et oma ettevõtte loomisega paralleelselt jätkas Aivo ka Soomes töötamist. Graafik oli tihe. Pühapäeva õhtust neljapäeva õhtuni töötas ta Soomes. Reedel ning laupäeval ajas aga Eestis tööasju. Kuna kõik vägevad asjad saavad reeglina alguse garaažist, hoiti ka Romeci seadmeid esimesed kaks kuud just Aivo garaažis.

Murranguline punkt saabus aga ühel hetkel, kui Aivo jõudis arusaamani, et tegemisi on korraga liiga palju. Kool, töö ja pereelu vajasid tasakaalustamist, mistõttu tegi Aivo otsuse kool pooleli jätta. Projekte tuli üksteise järel ning ka ettevõttes töötavate inimeste arv kasvas järjepidevalt. Peale üheksat aastat Soomes töötamist tegi ta 2005. aastal sellega lõpparve. Ettevõtluseks vajalikud hooned hangiti järk-järgult ning aastast 2013 tegutsetaksegi praegustes ruumides.

Aivo väärtustab usaldust ning ausust, öeldes: „Usaldus on suurim valuuta. Kõik töösuhted ning ka koostööpartnerlus toimivad usalduse pealt. Olen alati seda meelt, et töö räägib iseenda eest. Väärtustame kliente, sest nemad maksavad lõppkokkuvõttes ju meile palka. Mina teen omalt poolt kõik, et meil kliendid oleksid. Ootan oma meeskonnalt vastutuse võtmist selle eest, et kliendid oleksid tehtud tööga rahul.“ Ka oma töötajate eest kannab Aivo parimal moel hoolt ja välislähetusse saadetakse töötajad sarnaselt profisportlastega. Neil on olemas kõik tööde teostamiseks vajalik varustus, tugev tagala, head elamistingimused ning Aivo või teise projektijuhi igakülgne toetus selleks, et nad saaksid endast anda maksimumi. Tõestuseks äärmiselt professionaalsest meeskonnast on ka põhjamaade suurima piimanduskontserni Arla Foods´i tagasiside, mis kirjeldab Romec Metalli kui parimat koostööpartnerit 40 aasta jooksul. Aastal 2020 alanud projekt oli oma mastaabilt ettevõttele väljakutseks igas mõttes. Esialgu vaadati neid altkulmu, kuid ka siin rääkis töö enda eest ning Aivo lahendustele orienteeritud ning nutikas meeskond ületas kõigi ootusi mitmekordselt. Tehtud töö oli tõesti maailmatasemel.

„Meeskond on oma ala parim, sest nad ise tahavad olla parimad. Nad mõtlevad kogu aeg kaasa, vajadusel teevad ettepanekuid, kuidas töö käigus erinevaid protsesse parandada ning on valmis reageerima muutustele. Annan oma töötajatele vabaduse langetada otsuseid ning ei pärsi ka nende loovust. See, mida me teeme on meie kõigi asi, mitte vaid üksikisiku. Just see teebki meist väärtuslikud koostööpartnerid,“ kirjeldab Aivo meeskonda uhkusega.

Aivo Saar – tegevjuht

Juhina peab Aivo oluliseks ka meeskonnaliikmete vahelist suhtlust, lisades et praeguseks on neil koos inimesed, kes austavad ning toetavad üksteist. Ka tema ise suhtleb kõigiga nagu võrdne võrdsega, sest päeva lõpuks on kõik inimesed. „Me tegutseme ühise eesmärgi nimel, et kogu tegevus oleks jätkusuutlik. Pean ise kokkulepetest kinni ning ootan seda ka kõikidelt tiimiliikmetelt. See, kuidas sa suhtud töösse ja sind ümbritsevatesse inimestesse näitabki, kes sa ise inimesena oled,“ avab Aivo enda mõtteid. Lisaks peab ta enda kohuseks kaitsta töötajaid ka ülemäärase stressi eest ning vajadusel suunab ka puhkusele. Oma inimesi tuleb hoida ja töö ning eraelu vahel peab valitsema tasakaal. Kui rääkida unistustest, siis üheks neist ongi Aivo jaoks kindlasti olla kõige rahulolevamate töötajatega ettevõte.

Üks on kindel, Romec Metallis tööst puudust ei tule, ambitsioonid on suured ning ettevõtte kasv kiire. Nii mõnigi esialgu ulmelisena kõlav projekt on oma järge ootamas ning eneseteostusvõimalusi jagub soovijaile kuhjaga. Aivos tekitavad õhinat uued väljakutsed ja kui õhinat liiga paljuks läheb, suundub ta loodusesse jõeäärset maatükki korrastama, et mõtetes selgust ja hinges rahu luua. Kodustest toimetustest naudib Aivo kõige enam kokkamist. Tema kirgeks on soolase toidu valmistamine, abikaasa Kati on aga meister magustoitude valmistamisel. Tulevikus unistab Aivo elust maakohas ja rantšost, kus pensionipõlve nautida.

Lõpetuseks sõnab mees muigega: „Minu meeskond koosneb täitsa tavalistest inimestest. Me ei ole kosmosest. Me oleme lihtsalt kõige kõvemad tegijad.“